CHP’li Özel: HDP Eş Genel Başkanlarına yapılan abluka sivil siyasete alan bırakmamaktır, kabul edilebilir tarafı yok

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Kadıköy’deki yürüyüşte bir polisin eski HDP milletvekili ve HDP İstanbul Vilayet Başkanı Ferhat Encü‘ye tokat atmasına ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın parti binasına alınmamasına reaksiyon gösterdi. Özel, O tokat, bir bireye değil, 600 milletvekiline, geçmişte milletvekilliği yapan herkese atıldı. HDP Eş Genel Liderlerine yapılan abluka sivil siyasete alan bırakmamaktır. Bir partinin genel liderinin ilçe binasına girmesine müsaade vermemek ne demek? Bunların kabul edilebilir tarafı yok” dedi. 

TBMM Genel Şurasında, gündem dışı konuşmalardan sonra küme başkanvekilleri yerlerinden kelam aldı.

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel, “Amirallerin Montrö bildirisi” davasında birinci duruşmanın tamamlandığını, gelinen noktada 103 amiralin tamamının beraat ettiğini hatırlattı.

“AK Parti, siyasi akılla değil trol aklıyla yönetilen bir siyasi parti durumuna düştü”

“AK Parti’nin, siyasi akılla değil trol aklıyla yönetilen bir siyasi parti durumuna düştüğünü” söyleyen Özel, “Troller toplumsal medyada amaç gösteriyorlar, saldırıyorlar, daha sonra AK Parti’ye müzahir kalemler ve AK Parti Sözcüsü buna katılıyor, yargıçlar ve savcılar harekete geçiyor. Sürecin sonunda mahkeme 103’ünü de beraat ettirdi. Bakalım artık ne diyeceksiniz?” sorusunu yöneltti.

“HDP’ye öbür siyasi partiler üzere hürmet duyuyoruz”

İstanbul Kadıköy’deki yürüyüşte bir polisin eski HDP milletvekili ve HDP İstanbul Vilayet Başkanı Ferhat Encü‘ye tokat atmasına reaksiyon gösteren Özel, şöyle konuştu:

“Görüntüleri izledim, vicdanım sızladı. Bir partinin il başkanı, o partinin o vilayetteki kurumsal kimliği demek. O tokat, sivil siyasete atıldı. O tokat, bir şahsa değil, 600 milletvekiline, geçmişte milletvekilliği yapan herkese atıldı. HDP Eş Genel Liderlerine yapılan abluka sivil siyasete alan bırakmamaktır. Bir partinin genel liderinin ilçe binasına girmesine müsaade vermemek ne demek? Bunların kabul edilebilir tarafı yok. Kimin başına geldiğine bakarak reaksiyonunuzu değiştirmeye çalışırsanız, bir partinin ilçe başkanı siyaseten kıymetli, diğer partinin eş genel başkanı siyaseten ablukaya alınabilir olursa Anayasa’yı ihlal edersiniz. Bu, hakikat bir yaklaşım değil. HDP’ye başka siyasi partiler üzere ayrımsız, eşit hürmet duyuyoruz. Devletin tüm organlarının bu saygıyı duyması, iktidarın ve hükümettekilerin sorumluluğunda.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir