Erdoğan: 14 Mayıs imtihanını alnımızın akı ile vereceğiz

TOGG ve Farasis Energy’nin yüzde 50-50 ortak teşebbüsüyle 27 Eylül 2021’de kurulan SIRO ‘nun Gemlik’teki Teknoloji Yerleşkesi’ndeki batarya üretim tesisi için temel atma merasimi gerçekleştirildi. Merasime katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni yollar, tüneller, köprüler, süratli tren sınırları ve havalimanları yapacaklarını söyledi.

Erdoğa programa yerli araba TOGG ile geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

TOGG’U İHRAÇ EDİP TÜM DÜNYAYA SATACAĞIZ: Bugüne kadar ülkemize yaptığımız teknoloji yatırımları ve insan kaynağı yatırımlarının meyvesini topluyoruz. TCG Anadolu’nun akabinde, savunma sanayi atılımlarımıza dün bir yenisini daha ekledik. Yeni Altay tankımızı testleri yapılmak üzere dün Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. TOGG, kıssası ve özellikleriyle hiç de sıradan değildir. Türkiye giderek gelişen elektrikli araba bölümünde artık ben de varım demiştir. TOGG yıpratma kampanyalarının muhatabı oldu. İhtilal arabalarını garaja hapsetmek için neler yapıldıysa, çok daha fazlası TOGG için uygulandı. Binlerce mühendisimiz bu proje için gönülden, gece gündüz çalışırken birileri bunu karalamak için uğraştı. Burada her 3 dakikada 1 araç üretiliyor. 2025 yılından itibaren TOGG’u ihraç edip tüm dünyaya satacağız. Muhalefet, TOGG’un fabrikasını bir kere bile ziyaret edemedi. Altında Türk mühendislerinin imzası olan bu aracı yarım ağızla dahi olsa tebrik etmediler. Biz otomotiv dalında yaşanan dönüşümü görerek vizyoner bir adım attık ve Türkiye’nin arabasını elektrikli yaptık. Elektrikli araçlar, süratli şarj istasyonu takviye programı kapsamında 81 vilayetimizde bin 572 şarj istasyonu kurulumuna dayanak verdik. Süratli şarj noktası 700 adedi aştı. Hem yerli teknolojileri geliştirerek hem de milletlerarası yatırımları ülkemize çekerek bu alanda kelam sahibi olmayı hedefliyoruz. İşte bugün Türkiye’nin dünya çapında elektrikli araba bataryalarında kelam sahibi olmasını sağlayacak kıymetli bir yatırımın temelini atıyoruz.

İSTİHDAMA 7 BİN ÇALIŞANLA TAKVİYE VERECEK: Bugün inşasına başlanan tesisle 2026 itibariyle yüksek nikel içerikli batarya modülleri üreten entegre bir tesis haline gelecek. Böylece Türkiye az sayıda ülkede var olan bir tesise de sahip olacaktır. Geliştireceği fikri mülkiyet hakları ve nitelikli istihdamla bu tesis ülkemize büyük bir katkı sağlayacak. SIRO , istihdama 7 bin çalışanla dayanak verecektir. SIRO 10 yılda GSYH’ye 30 milyar euro, cari açığın azaltılmasına 10 milyar euro katkıda bulunacak.

ÖZEL DALIN ÖNCÜLÜĞÜNDE BİR EKOSİSTEM: Biz de Türkiye Cumhuriyeti olarak bu yatırımları destekliyoruz. Bu takviyemizi 30 milyar TL sabit yatırım meblağıyla ülkemizin en tesirli teşviklerinden birini yaparak gösterdik. Türkiye’yi üretim üssü yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bunun yolu özel kesimin öncülüğünde bir ekosistem oluşturmaktan geçiyor. Kamunun teşvik ve takviyeleriyle özel kesimin büyümesine asıl mesaimizi vereceğiz. Yeni yollar, tüneller, köprüler, süratli tren çizgileri ve havalimanları yapacağız.

TÜRKİYE BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP: Şimdiye kadar 250 milyar dolar yatırım yapan yatırımcıları çekmek için daha fazla çalışacağız. Memleketler arası yatırımcıların da dayanağı ile yeni bir kıssa yazacağız. Coğrafik pozisyonu, alt yapısı, genç nitelikli nüfusu ile Türkiye büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli hayata geçirmek için kararlıyız. İçinde bulunduğumuz asrı milletimizin asrı yapmakta kararlıyız. 14 Mayıs imtihanını da alnımızın akı ile vereceğiz. Rabbim yolumuzu açık etsin. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir