Hollanda’da kuş gribi aşısı denemesi başarılı oldu

Hollanda‘da Wageningen Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından yapılan çalışmalar sonucu iki aşının tavukları kuş gribine karşı muhafazada başarılı olduğu kanıtlandı.

Aşıların yalnızca hastalık belirtilerine karşı değil, tıpkı vakitte virüsün yayılmasına karşı da tesirli olduğu belirtildi.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema, Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği mektupta, tavuk ve hindileri kuş gribinden koruyan aşının kıymetli bir adım olduğunu ve elde sonuçların memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Avrupa, yaklaşık 1,5 yıldır en ağır kuş gribi dalgasıyla uğraş ediyor. Salgın nedeniyle 5 milyondan fazla kümes hayvanı öldürüldü.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema’nın verdiği bilgiye nazaran, Wageningen Üniversitesi uzmanları, tavuklar üzerinde kuş gribine karşı dört farklı aşı denedi.

Her aşıdan 10’ar tavuğa uygulandı. Dört aşıdan ikisinin yapıldığı tavukların hastalanmadığı ve salgının yayımladığı belirlendi.

Laboratuvar çalışmalarını hızlandıran uzmanlar, başarılı sonuç veren iki aşının tavuk çiftliklerinde kullanmaya karar verdi.

Hollanda Tarım Bakanlığı, kanatlı hayvan çiftliklerinde büyük ölçekli aşılamaya yönelik bir plan hazırladı.

İlk basamakta birkaç kümes hayvanı çiftliğinde aşılama çalışması yapılacak. Daha sonra bütün ülke genelinde aşılamaya geçilecek.

Testlerde başarılı olan iki aşı, tavuk yumurtalarına enjekte edilecek ya da civcivler bir günlükken kuluçkahanede aşılanacak.

Ördek ve kazlarda tesirli değil

Hollandalı uzmanların geliştirdiği kuş gribi aşısı, şu anda yalnızca tavuk ve hindi üzere yalnızca birkaç kümes hayvanı için tesirli.

Wageningen Üniversitesi araştırmacılarından Nancy Beerens’e nazaran, aşılar ördekler, kazlar ve öbür kuş çeşitlerinde şimdi işe yaramıyor.

Ördek, kaz ve hindilerin kuş gribinden korunmasına yönelik aşı çalışmaları Fransa, İtalya ve Macaristan’da devam ediyor.

Hollanda Tarım Bakanı Piet Adema, tavukların aşılanmasının ticarete tesirini araştırmak için bir pilot proje hazırladıklarını bildirdi.

Hükümet, aşılama programının sorumlu bir formda nasıl uygulanabileceğini kapsamlı olarak inceleyecek.

Test edilen aşılar henüz Avrupa Birliği mevduatı kapsamında değil. Gerekli düzenlemelerin akabinde bu yılın sonuna yanlışsız aşılama çalışmalarına başlanacak.

Hollandalı bakan, Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile bu ülkelerdeki dal temsilcileri ile de aşılama konusunda işbirliği yapılacağını vurguladı.

Hollanda Kümes Hayvanları Yetiştiricileri Birliği lideri Bart – Jan Oplaat, kamu yayıncısı NOS’a yaptığı açıklamada, kesime ağır darbe vuran kuş gribi salgınına karşı en düzgün tahlilin aşı olduğunu söyledi.

Oplaat, tesirli bir aşıyla kanatlı kümes hayvanları dalının 10 adım daha ileri gideceğini savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir