Ticaret Bakanı Muş’tan marketlere zam uyarısı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 4 ulusal zincir marketin yöneticileriyle bir ortaya geldiğini belirterek, “Piyasa tertibini ve işleyişini bozmaya dönük haksız fiyat artışlarına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Yapılan paylaşımda şu tabirler yer aldı;

“Ülkemizde en fazla şubeye sahip 4 ulusal zincir marketin genel müdürleriyle bir ortaya gelerek taban fiyat artırımı sonrası etiket fiyatlarıyla ilgili ikazlarda bulunduk. Piyasa nizamını ve işleyişini bozmaya dönük haksız fiyat artışlarına asla müsaade etmeyeceğiz”

Bakanlık olarak kontrolleri sürdürdüğünü de söz eden Muş kelamlarını şöyle sürdürdü; “Haksız fiyat artışlarıyla uğraşta Bakanlık olarak elimizdeki tüm kontrol imkanlarını sonuna kadar kullanmakta kararlıyız”

AYKAÇ, GPD BAŞKANLIĞI MİSYONUNDAN İSTİFA ETMİŞTİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “Sürekli artırım yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibat ve ilgisinin titizlikle araştırılması” formundaki kelamlarına cevap veren Ticaret Bakanı Mehmet Muş, konuyu rekabet hukuku açısından denetlediklerini, Rekabet Şurasının, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdiğini kaydetmişti.

Daha sonra açıklamalarda bulunan Besin Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç ise enflasyonun sebebinin perakende kesimi değil maliyetler olduğunu söz ederek, maliyet enflasyonuna eğilmedikce zincir marketlerin fahiş fiyat uyguladığına dair konuşmaların büsbütün spekülatif olacağını lisana getirmişti.

Gündem olan açıklamalar sonrası Aykaç, Besin Perakendecileri Derneği Başkanlığı vazifesinden istifa ettiğini duyurmuştu.

FAHİŞ FİYAT NEDİR?

Mevzuatta ‘fahiş fiyat artışı’ ise şöyle tanımlanıyor:

“Olağanüstü hal, afet ve ekonomik dalgalanma periyotları ile başka acil durumlarda üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından satışa sunulan ve kamunun beslenme, sağlıklı yaşama ve korunma üzere temel gereksinimlerini karşılamak için mecburî olan mal ve hizmetlerin fiyatında girdi ve başka üretim maliyetlerindeki artış üzere haklı bir sebebe dayanmaksızın yapılan çok ve adil olmayan artış”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir