Zelenskiy İran’a tepki gösterdi! ‘Rusya’ şartını açıkladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kanada basınıyla yaptığı röportajda gündeme dair mevzuları yanıtladı.

Son periyotlarda Rusya’nın, İran’dan aldığı kamikaze tipi insansız hava araçlarıyla Ukrayna kentlerine hücumlar düzenlediğini söyleyen Zelenskiy, bu takviyeler nedeniyle İran idaresine güvenmediğini söyleyerek, “Öncelikle kendimizi palavralara karşı müdafaamız gerekir. Şahsî olarak İran liderliğine güvenmiyorum. Yani İran halkından bahsetmiyorum. İran liderliğinin kendisinden bahsediyorum” ifadelerini kullandı.

RUSYA İLE MÜZAKERE KOŞULUNU AÇIKLADI

Röportajında Rusya ile müzakerelerin tekrar başlayıp başlamama ihtimaliyle ilgili soruya da cevap veren Zelenskiy, “Referandum (Ukrayna’nın doğusundaki) ‘hikaye’ haline geldi.

Müzakere etmek istiyorlarsa topraklarımızı geri verebilirler. Bizim topraklarımızdan çekilmeliler ve 1991’de milletlerarası kabul görmüş hudutlara geri dönülmeli. Sonrasında hangi formatta kiminle müzakere etmek istediğimizi söyleyeceğiz. Bugün Rusya’nın temel gayesi, güç sistemimizi vurmaları, emelleri insanları elektriksiz bırakmak. Onlar terörist. Latife yapmıyorum ve onların nasıl göründüğünü anlatmak istiyorum. Korkak oldukları için savaş alanında hiçbir şey yapamıyorlar ve sivilleri vuruyorlar” halinde konuştu.

Zelenskiy birebir vakitte 2020 yılında Ukrayna’ya ilişkin bir yolcu uçağının İran’da düşürüldüğünü, bu olaydan sonra İran rejiminin evvel bunu reddettiğini sonra kabul ettiğini de hatırlattı.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir